До початку військової агресії російської федерації на території України відбувався новітній етап розвитку видавничо-поліграфічної галузі за зразками нових моделей економічного розвитку – цифрової економіки, що супроводжувався процесами інформатизації, цифровізації, діджиталізації й технологічних змін, та циркулярної економіки, в частині екологізації та застосування вторинної сировини. Водночас прояв необхідності трансформацій як технологій виробництва, так і модернізації продукції сприяв пошуку нової організаційної моделі кооперації . Таким новим «живим організмом» став Кластер поліграфічної індустрії, видавництв та цифрових технологій (2020 рік заснування, керівниця Наталя Ісаєва ).
Спільним завданням учасників Кластеру стало підвищення рівня конкурентоспроможності видавничо-поліграфічних підприємств Дніпропетровщини на засадах концепції Індустрії 4.0 та адаптивності до ринкових змін з урахуванням темпоральних вимог ринку. Важливим підходом щодо підвищення конкурентоспроможності бізнес-партнерів було обрано методи інтелектуалізації, цифровізації, промислового маркетингу, ринкової адаптивності.
Особливістю функціонування підприємств, що формують видавничо-поліграфічний комплекс Дніпропетровщини, є різноспрямованість їх діяльності, розмежування не тільки за видами поліграфічних послуг, а й за видами господарської діяльності – це видавництва та підприємства, які займаються розповсюдженням друкованої продукції.
Розвиток інфраструктури, системний менеджмент, цифровізація виробничих процесів – фундамент розвитку. Але є ще один ключовий компонент — побудова правильної комунікації. У цьому контексті для Кластера стало важливим застосувати інноваційний інструмент – створення повноцінного фільму про Кластер, вивчення середовища функціонування поліграфічних підприємств, специфіки галузі.
Реалізація спільного задуму стала можливою в рамках кластерного проєкту «Professional Alternative Dnipro», що реалізується в рамках програми EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП за спільного фінансування Європейським Союзом та урядом Німеччини через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH.
Отож, 27 травня 2022 року Кластер поліграфічної індустрії, видавництв та цифрових технологій «Поліграфія: логістика, сервіс, якість» презентував широкій громадськості інформаційно-просвітницький відеофільм про можливості та особливості розвитку поліграфічного кластеру на Дніпропетровщині.
Репортажно-документальний відеофільм містить : загальну інформацію про кластерний підхід в розвитку економіки регіону; про історії успіху поліграфічного кластеру та його основних учасників, а саме:
- ДНЗ «Міжрегіональне вище професійне училище з поліграфії та інформаційних технологій»
- ТОВ «Видавничо-поліграфічний дім «Формат А+»
- ТОВ з ІІ «Типографія «Україна»
- ТОВ «РОЯЛ ПРИНТ»
- ТОВ «Виробничо-поліграфічний комплекс «Весна»
- ТОВ Домінанта- Принт
- ТОВ «Метал-Принт»
- ТОВ «Лізунов-Прес»
- Український державний хіміко-технологічний університет.
Під час урочистої презентації фільму до громадськості звернулися Юлия Максимовская (керівниця Типографії«Україна»), Олена Юденкова (керівниця ДНЗ «МВПУПІТ»), педагогічні працівники ДНЗ «МВПУПІТ» – Ирина Гончарова , Татьяна Безродная , Оксана Шаршунович. З вітальним словом виступила методистка НМЦ ПТО у Дніпропетровській області Олена Гришаєва.
Мета фільму: підвищити інтерес до розвитку кластерів в Україні в цілому, презентувати модель поліграфічного кластеру як приклад інструменту, який може впливати на конкурентоспроможність малих і середніх підприємств та створювати інноваційну регіональну екосистему. Оскільки розвиток кластерів є відносно новою темою для українських представників органів влади та учасників кластерів, відеофільм проливає світло на важливі фактори успіху у розвитку кластерів та розпочинає обмін досвідом з колегами інших територіальних громад. Відеофільм просуває ідею щодо підвищення престижності видавничо-поліграфічної галузі та кластерного підходу.
Запрошуємо усіх зацікавлених до перегляду відео https://print-cluster.wp4.host/