2 лютого 2023 року відбулася в онлайн форматі звітна конференція Кластеру поліграфічної індустрії, видавництв та цифрових технологій «Поліграфія: логістика, сервіс, якість». Тематика заходу: підсумки 2022, цілі 2023 та головні напрями розвитку стратегічного альянсу бізнесу, освітян та науковців заради спільного розвитку.
Мета заходу фокусувалася на узгодженні цілей партнерських організацій на поточний 2023 рік за ключовими напрямами реалізації завдань програми підтримки кластерної організації «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за спільного фінансування Європейським Союзом та урядом Німеччини через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH,
У конференції прийняли участь майже 30 партнерських бізнес-організацій та закладів вищої і професійної (професійно-технічної) освіти України. Учасників зібрання привітала Голова кластеру, керівний менеджер з управління проєктом – Наталя Ісаєва, яка зазначила, що на сьогодні вже досягнуто певних переваг від кластерної взаємодії, але в перспективі, при подальшій підтримці діяльності, Кластер зможе перейти до спільного інвестування в розвиток специфічних поліграфічних виробничих ресурсів, обмін новими знаннями, можливістю спільного проведення коштовних досліджень, а також буде забезпечувати соціально-економічний розвитку як регіону так і в цілому держави. Голова кластеру Наталя Ісаєва представила результати домовленостей щодо створення на базі Українського державного хіміко-технологічного університету, ректор Костянтин Михайлович Сухий – Центру Інноваційних Витрат Галузі.
До учасників кластеру з привітальними промовами та словами підтримки звернулися почесні гості – партнери: Віктор Сергєєв, голова Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини, Діна Сідаш – віце президентка Дніпропетровської торгово-промислової палати, Олександр Галаган, голова Дніпропетровської міської організації роботодавців та Анатолій Яловий, керівник Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників культури України.
Сергій Пономарьов, координатор кластерного проєкту «ІННОВАЦІЙНО-ПРОМИСЛОВИЙ МАЙДАНЧИК «Professional Alternative Dnipro» від програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» зауважив на активності кластерної команди, відповідальності та прогнозах розвитку, а також рекомендував провести фокус-групове дослідження щодо потреб, загроз, бар’єрів та підтримки в налагодженні експорних стратегій. Акцентував увагу на тому, що успішне інвестування – велика та складна робота, яка потребує підготовки та терпіння, і ці якості є у Кластерної команди, відповідно привітав усіх присутніх з продовженням контракту до червня 2023 року.
Всі учасники ще раз підсумували досягнення 2022 року, зосередилися на місії кластера, яка забезпечується створенням регіональної інноваційної екосистеми (РІЕ) та полягає у розвитку комплексу взаємопов’язаних інфраструктурних організацій, процесів та стратегічних партнерів, що діють з метою генерації та впровадження інновацій у видавничо-поліграфічній галузі та інших соціально-економічних сегментах свого регіону, а також орієнтовані на експорт.
На сьогодні кількісні показники учасників професійної спільноти КПІ ВЦТ «ПОЛІГРАФІЯ: ЛОГІСТИКА, СЕРВІС, ЯКІСТЬ» складють:
Блок 1 – структури які приймали участь в першому етапі зародження організації:
- ТОВ з ІІ «Типографія «Україна»
- ТОВ «РОЯЛ ПРИНТ»
- ТОВ «Виробничо-поліграфічний комплекс «Весна»
- ТОВ Домінанта-Принт
- ДНЗ «Міжрегіональне вище професійне училище з поліграфії та інформаційних технологій»
- ТОВ «Метал-Принт»
- Український державний хіміко-технологічний університет
- Обласна профспілка працівників культури.
- Видавництво та друкарня «Лізунов-Прес»
- ТОВ Видавничо-поліграфічний дім «Формат А +»
- ПП «Видавничий центр «А2+»
- Друкарня «Кавун»
- ТОВ «АТТОЛІС»
- Дніпропетровський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості
- ФОП Бобир Олена Анатоліївна
Блок 2 – нові партнерські освітні організації, які доєдналися вже в 2023 році:
- ДНЗ «Ставропігійське вище професійне училище м. Львова» – Директорка – Ірина Валентинівна БУРАК
- ДНЗ «Центр професійної освіти інформаційних технологій, поліграфії та дизайну м.Києва» – Директорка – Алла Іванівна ГОНЧАРЕНКО
- ДНЗ «Харківський регіональний центр професійної освіти поліграфічних медіатехнологій та машинобудування» – Директорка – Вікторія Володимирівна ПОНОМАРЬОВА
- ДНЗ «Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії» – Директорка – Надія Іванівна ЛУЧКО
- ДНЗ «Білицький професійний ліцей» (Донецька область) – Директорка – Вікторія Іванівна БАРКАР.
Блок 3. – Стратегічні партнери КПІ ВЦТ «ПОЛІГРАФІЯ: ЛОГІСТИКА, СЕРВІС, ЯКІСТЬ
- Федерація організацій роботодавців Дніпропетровщини
- Дніпропетровська торгово-промислова палата
- Університет митної справи та фінансів
- Дніпропетровський обласний центр зайнятості
- Білоцерківський інститут неперервної професійної освіти ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України
- Український кластерний альянс
- Придніпровська державна академія будівництва та архітектури.
- Благодійний фонд «Горєніє»
- ГО «Освіта без кордонів»
- ГО «Спрут Дніпро»
Учасники конференції відмітили, що за період військового стану в Україні відбулася колаборація з новими структурами та входження Кластеру до Українського кластерного альянсу.
Кластерна ініціатива зі створення та розвитку інноваційно-промислового майданчика «Professional Alternative Dnipro» сприяла розвитку партнерства зацікавлених одне в одному суб’єктів, поступово підвищує конкурентоспроможність учасників, а також слугує стимулюванню до інноваційної діяльності регіонального бізнесу.
Також присутні зауважили на посиленні гендерної участі жінок в підприємницькій діяльності та технологій енергозаощадження.
Окрему подяку від усіх присутніх отримав директор ТОВ «Метал-Принт» – Максим Потапчук, який є лідером думок поліграфістів Дніпропетровщини та має функціонал за довірою спільноти – внутрішнього ментора з інноваційної діяльності.
У підсумку заходу модераторкою Оленою Юденковою, було зазначено, що на даний час опрацьовується важливий документ – комунікаційний план, що має дозволити кластеру реалізувати низку кластерних політик, як систему державних і громадських заходів, механізмів підтримки кластеру та внутрішніх ініціатив, що має в подальшому забезпечити підвищення конкурентоспроможності суб’єктів, що входять до його складу, а також дозволить укласти відповідні угоди про партнерство з профільними організаціями Західної Європи. На сьогодні вже є певні домовленості щодо кластерних політик і поступове включення до державної кластерної політики, регіональної та галузевої.
Вважаємо, що якісна Кластерна політика поширюється на сукупність видів діяльності, і диверсифікацію кластерних ініціатив, що дасть можливість розробляти інноваційні проекти, поєднувати у собі технології, тим самим підвищуючи рівень взаємодії між різними суб’єктами інноваційної системи: державою, бізнесом, закладами вищої та професійної освіти, сектором досліджень і розробок.
За результатами спільної роботи учасники конференції схвалили Позиційний документ щодо розвитку КПІ ВЦТ «Поліграфія: логістика, сервіс, якість» в рамках реалізації проєкту «ІННОВАЦІЙНО-ПРОМИСЛОВИЙ МАЙДАНЧИК «Professional Alternative Dnipro».
Отож, працюємо над портфелем кластерних ініціатив, що дозволить максимізувати ймовірність позитивних результатів та мінімізувати ризики. Рухаємося далі до спільної Перемоги!