Оператор комп’ютерної верстки

Як ювелір, обробляє дорогоцінне каміння, оформлюючи його в прекрасну оправу, так і оператор комп’ютерної верстки доводить до технічної досконалості свою продукцію.

ПРОФЕСІОГРАМА

Оператор комп’ютерної верстки – сучасна, актуальна та цікава професія, яка передбачає створення за допомогою комп’ютерної техніки книг, журналів, газет та іншої поліграфічної продукції.

Комп’ютерна верстка (англ. «desktop publishing» або «DTP») – поєднання персонального комп’ютера та спеціального програмного забезпечення для створення книжково-журнальної продукції. 

Комп’ютерна верстка – один із основних процесів поліграфічного виробництва, в ході якого друковане слово отримує закінчений вигляд. Від якості верстки залежить якість готової книги, журналу чи газети. Це також один з найбільш відповідальних процесів, що забезпечує стильову та технічну єдність видання.

Професія оператора комп’ютерної верстки охоплює комп’ютерний дизайн, весь спектр видавничої справи та поліграфічних послуг. Професія забезпечує навчання в галузі комп’ютерної графіки та дизайну, роботу з настільно-видавничими системами (Microsoft Publisher, Adobe InDesign) та графічними програмами (Adobe PhotoShop, Adobe  Illustrator, Corel DRАW).

Оператор комп’ютерної верстки повинен здійснювати обробку текстової, графічної та образної інформації, обслуговувати комп’ютерну техніку, вміло використовувати ресурси глобальної мережі Internet і модернізувати персональний комп’ютер.

Основа майстерності оператора комп’ютерної верстки – оволодіння найсучаснішими прикладними і графічними програмами, вміння працювати  у глобальній мережі Internet і модернізувати персональний комп’ютер.

Актуальність цієї професії пояснюється тим, що у наш час обсяг випущеної поліграфічної продукції з кожним роком збільшується, а оскільки вся ця продукція потребує оформлення, а саме: набір та оформлення тексту, верстка, макетування, обробка ілюстрацій, добірка шрифту, оформлення обкладинок, етикеток, пакувань, рекламної та сувенірної продукції тощо.

Хороший дизайн друкованої продукції – значною мірою залежить від її якісного набору та оформлення. При належній майстерності оператора комп’ютерної верстки ми отримуємо не просто друковане видання, а витвір мистецтва.

УМОВИ РОБОТИ

Зазвичай робоче місце оператора комп’ютерної верстки облаштовується в офісному приміщені, але під впливом загальної цифровізації суспільства оператор може виконувати свою роботу на відстані (віддалено з дому). Робоче місце оператора комп’ютерної верстки, обладнане великою кількістю технічних пристроїв. Це перш за все персональний комп’ютер, принтер, сканер, ксерокс, і різноманітні засоби телефонного зв’язку: телефон, факс – модем, багатофункціональний телефон або, і т.д.

Оператори працюють сидячи за столом. За кожним робітником закріплений комп’ютер. Контакти з іншими особами, обмежені. Як правило, робочий процес на комп’ютері безперервний.

До несприятливих факторів в діяльності оператора відносяться довготривала сенсорно-перцептивна і нервово-психічна напруга.

При роботі з  комп’ютерною технікою важливо дотримуватися вимог загальної інструкції з охорони праці та правил організації робочого місця. До самостійної роботи на персональних комп’ютерах допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, інструктаж з охорони праці та правил з електробезпеки.

Під час роботи на персональних комп’ютерах мають місце наступні небезпечні та шкідливі виробничі фактори:

  • фізичні: підвищений рівень електромагнітного випромінювання, підвищений рівень статичної електрики, підвищений рівень іонізації повітря;
  • психофізіологічні: статичні та динамічні перенавантаження, розумове перенапруження, перенапруження зорового аналізатора.

ПРОФЕСІЙНІ ОБОВ’ЯЗКИ

Професіонал комп’ютерної верстки вміє:

  • набирати та опрацьовувати текстовий матеріал, створення та редагування складних текстових документів;
  • створення анімованих презентацій;
  • створювати об’єкти ділової та ілюстративної графіки, рекламних проспектів та інших видів друкованої продукції;
  • сканувати та опрацьовувати ілюстративний матеріал, виконувати художній дизайн;
  • виконувати професійну верстку друкованих видань засобами комп’ютерної верстки, створення макетів видань та стилів, додрукова підготовка;
  • використання засобів обчислювальної, друкарської, копіювальної та іншої офісної техніки, застосування сучасних технічних засобів і технологічних процесів оброблення документів і інформації;
  • використання інформаційних ресурсів мережі Internet (пошук та обмін інформацією, користування електронною поштою і інше)
  • виконувати підготовку до друку розроблених макетів.

СФЕРА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Коло професійної діяльності оператора комп’ютерної верстки надзвичайно велике:

  • видавнича справа;
  • поліграфічна промисловість;
  • відтворення друкованих матеріалів;
  • обслуговування комп’ютерних та інтелектуальних пристроїв, систем і мереж;
  • сфера обробки інформації та прийняття рішень;
  • комп’ютерна обробка текстової та графічної інформації;
  • обслуговування комп’ютерних, інтегрованих і робототехнічних систем.

ОСОБИСТІ ЯКОСТІ

Ця професія вимагає:

  • хорошої оперативної пам’яті та аналітичне мислення;
  • точності сприймання та стійкої концентрованої уваги;
  • дисциплінованості, ретельності, терпіння;
  • наочно-образного мислення;
  • стійкої працездатності та швидкості і точності рухів;
  • схильності до роботи на одинці.

ПЕРСПЕКТИВИ

Освоївши перший професійний рівень, ви можете розвиватися далі, продовживши навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Фаховий молодший бакалавр» – у напрямку видавнича справа – для здобуття кваліфікації «Технолог». Завершальним кроком такої ступеневої освіти буде перехід на навчання до вищих навчальних закладів за профілем у Дніпрі, Харкові та Львові.

Наші випускники можуть працювати на підприємствах і фірмах міста та області, де потрібні кваліфіковані кадри, що обслуговують комп’ютерну техніку і комп’ютерні мережі, виконують обробку текстової, графічної та образної інформації; комп’ютерний дизайн. Серед роботодавців поліграфічні фірми та комбінати, центри оперативної поліграфії, рекламні організації тощо.

СПЕЦИФІЧНІ ВИМОГИ

Вік: прийняття на роботу здійснюється відповідно до законодавства.

Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених МОЗ України № 256 від 29.12.1993).

Можуть бути медичні обмеження.